Mit jelent a rozsdamentes acél csövön lévő felirat?
Sep 04, 2025
Hagyjon üzenetet
A rozsdamentes acél csövek a felületükön nyomtatott vagy lézeres jelzéssel ellátott szám- és betűsorokkal érkeznek a helyszínre. Ezek a jelölések nem véletlenszerűek: az anyag kódolt leírása, szabványa, méretei és gyártási tétele. Ezek helyes elolvasása lehetővé teszi a vevő számára, hogy megbizonyosodjon arról, hogy a szállított cső az a cső, amelyet megrendelt, és a papírok megegyeznek a fémmel.
Miért vannak megjelölve a rozsdamentes acélcsövek?
A csőjelölések három célt szolgálnak. Nyomon követhetőség: minden jelölés pontosan azonosítja a minőséget és a gyártási tételt, így a probléma az acél melegére vezethető vissza. Megfelelőség: a jelölés a gyártási szabványt (ASTM, ASME, EN, JIS, DIN vagy GB) mutatja, amit a specifikáció fel is hív. Minőségbiztosítás: a jelölés a fizikai csövet olyan tanúsítványokhoz köti, mint az ISO 9001, harmadik fél által készített vizsgálati jelentések és a malomvizsgálati tanúsítvány (MTC), amelyeket a projektjóváhagyó szervek megkövetelnek. A jelölések nélküli, vagy a tanúsítványnak nem megfelelő jelölésű csövet gyanúsként kell kezelni.
A csőjelölés hat eleme
Anyagminőség: rozsdamentes típus, például 304, 316L, 321 vagy 904L. Példa: A TP316L 316L típusú ausztenites rozsdamentes acélt jelent cső formájában.
Gyártási szabvány: az a specifikáció, amely szerint a cső készült. Az ASTM A312 varrat nélküli és hegesztett ausztenites csöveket fed le; Az ASTM A269 kis átmérőjű csöveket takar; Az ASTM A213 varrat nélküli kazánt és hőcserélő csövet fed le; A JIS G3459 SUS csövet takar; A GB/T 14976 varrat nélküli rozsdamentes csöveket fedi le Kínában.
Méret és ütemezés: külső átmérő és falvastagság, gyakran ütemezési számmal. Példa: Az 50,8 x 1,5 mm-es SCH10 50,8 mm-es külső átmérőt, 1,5 mm-es falat jelent, 10. táblázat. Az ütemterv méretei a rozsdamentes cső ASME B36.19M szerint követik.
Hőszám vagy tételkód: egyedi azonosító, amely összeköti a csövet a malomvizsgálati tanúsítvánnyal és az acél hőjével.
Gyártó logója vagy védjegye: azonosítja a gyártót, és segít a hamisított anyagok felderítésében.
Tanúsítási kódok: ISO, CE vagy PED jelek, amelyek a minőségi és biztonsági rendszereknek való megfelelést jelzik.
Teljes jelölés olvasása: működő példa
Vegye figyelembe a jelölést: ASTM A312 TP304 2 hüvelykes SCH40 Heat No: 123456 ISO9001.
| Kódelem | Jelentése |
|---|---|
| ASTM A312 | Gyártási szabvány: varrat nélküli és hegesztett ausztenites rozsdamentes cső |
| TP304 | Minőség: 304 típusú rozsdamentes acél |
| 2 hüvelykes SCH40 | Névleges méret 2 hüvelyk, falvastagság 40 |
| Fűtési szám: 123456 | A tétel nyomonkövethetősége az acél hőjére |
| ISO9001 | A gyártó létesítmény minőségirányítási tanúsítványa |
Szabványok és tanúsítványok a kódexek mögött
A jelölésben megnevezett szabványok mind a méreteket, mind a vizsgálatot meghatározzák. Az ASTM A312 (vagy A312M) a varrat nélküli és hegesztett ausztenites csövek általános specifikációja, olyan minőségekkel, mint a TP304, TP304L, TP316, TP316L, TP321 és TP347H; Az ASTM A269 lefedi a hegesztett és varrat nélküli csöveket általános szolgáltatáshoz; Az ASME B36.19M megadja a falvastagság ütemezését és méreteit a rozsdamentes csőhöz; Az EN 10204 meghatározza az ellenőrzési dokumentumokat, ahol a 3.1 azt jelenti, hogy a gyártó az eredményeket saját tesztlaboratóriumával hitelesíti, a 3.2 pedig azt jelenti, hogy egy független harmadik fél szemtanúja volt a vizsgálatoknak. A szabályozási oldalon a PED (Pressure Equipment Directive) jelölés kötelező az Európai Gazdasági Térségben történő nyomás alatti alkalmazásokhoz, a CE jelölés pedig a vonatkozó EU-irányelveknek való megfelelőséget bizonyítja. A projektspecifikációban szereplő szabványok ismerete megmutatja, hogy melyik jelölésre és melyik dokumentumkészletre van szükség.
Amit a vásárlóknak ellenőrizniük kell az elfogadás előtt
A jelölés csak annyira jó, mint a mögötte lévő papírnyom. Szállítás elfogadása előtt ellenőrizze, hogy a cső minősége és ütemezése megfelel-e a beszerzési megrendelésnek; győződjön meg arról, hogy a csövön lévő hőszám megjelenik a malomvizsgálati tanúsítványon; ellenőrizze a tanúsítvány kémiai és mechanikai eredményeit az osztályra vonatkozó szabványos határértékek alapján; és hasonlítsa össze a mért OD-t és a falvastagságot a menetrendi értékekkel tolómérő vagy ultrahangos mérőeszköz segítségével. Győződjön meg arról, hogy a jelölés olvasható és következetesen alkalmazza (lézer vagy tinta), és kérje a projekt által megkövetelt tanúsítványtípust – jellemzően EN 10204 3.1, vagy 3.2 magas kockázatú nyomásszolgáltatás esetén. Ha a jelölés és a tanúsítvány nem egyezik, helyezze karanténba az anyagot, és szüntesse meg az eltérést, mielőtt az a gyártóműhelybe kerül.
Gyakran Ismételt Kérdések
Mit jelent a TP304 a csőjelölésen?
A TP a csövet jelenti az ASTM jelölési rendszerben; A TP304 304 típusú ausztenites rozsdamentes acélt jelent cső formájában. Ugyanez a kémia a lemezen egyszerűen 304, a csőben pedig általában 304 vagy 304L a vonatkozó csőszabvány szerint.
Mi az a menetrendi szám?
Az ütemterv (SCH) egy falvastagság-megjelölés, amelyet az ASME B36.19M-ben határoztak meg rozsdamentes csövekre, például SCH10, SCH40 vagy SCH160. A magasabb ütemezések vastagabb falakat jelentenek azonos névleges méret mellett, ennélfogva magasabb nyomásértékeket.
Mi az a hőszám, és miért számít?
A hőszám azonosítja azt a tételt (hőt), amelyből a cső készült. A fizikai csövet összekapcsolja a malomvizsgálati tanúsítvánnyal, így ellenőrizhető az adott tétel kémiai összetétele és mechanikai vizsgálati eredményei.
Mi a különbség az EN 10204 3.1 és a 3.2 tanúsítvány között?
Az EN 10204 szerint a gyártó 3.1-es dokumentumot állít ki, amely az eredményeket saját ellenőrző létesítményei segítségével igazolja; a 3.2-es dokumentum egy független, harmadik féltől származó vizsgálati tanút ad hozzá. 3.2, amely általában szükséges a magas kockázatú nyomástartó berendezésekhez.
Kideríthető a jelölésekből a hamisított pipa?
Gyakran igen. A hamisított csöveken gyakran vannak inkonzisztens, rosszul alkalmazott vagy pontatlan jelölések, és a jelölés ritkán egyezik meg az eredeti malom tanúsítványával. Ellenőrizze a hőszámot a tanúsítvánnyal, ellenőrizze a méreteket és a kémiát, és csak dokumentált gyártókkal foglalkozzon.
Jobbak a lézerjeles csövek, mint a tintával jelölt csövek?
Egyik sem eleve jobb; mindkettő elfogadott a főbb szabványok szerint. A lézeres jelölés tartósabb és nem maszatolható el, míg a tintajelölés olcsóbb és gyorsabb. Az számít, hogy a jelölés olvasható, hiánytalan és a megfelelő tanúsítványig visszavezethető legyen.
A szálláslekérdezés elküldése






