A 304L-es rozsdamentes acél varrat nélküli csövek termékismerete

Feb 09, 2026

Hagyjon üzenetet

A 304L varrat nélküli rozsdamentes acélcsövek áttekintése

A 304L rozsdamentes acél varrat nélküli cső az előnyben részesített termékforma olyan folyadékkezelő rendszerekben, amelyek nagy integritást, tiszta belső felületeket és megbízható korróziós teljesítményt igényelnek a hegesztés után. Az L utótag alacsony széntartalomra utal: a minőség 0,030%-ra korlátozódik, szemben a 304-es szabvány 0,08%-ával. A cső hegesztésekor az alacsony széntartalom korlátozza a króm-karbidok kicsapódását a szemcsehatárokon 425-850 fokos hőmérsékleti tartományban, így az anyag nem sérül meg a szemcsék között, és nem korróziós. Ez teszi a 304L varrat nélküli csövet a vegyi, élelmiszer-, ital-, gyógyszer- és vízkezelő csőrendszerek igáslójává.

Kémiai összetétel és megnevezések

Az 1. táblázat összehasonlítja a fő 304L-es csőspecifikációk összetételi követelményeit. Az ASTM A312 Grade TP304L és a JIS G3459 SUS304LTP határozza meg a csőterméket, míg az EN 10216-5 az 1.4307 minőséget, a GB/T 14976 pedig a 022Cr19Ni10-et fedi le.

Elem ASTM A312 TP304L HU 10216-5 1.4307
szén (C) 0,030 max 0,030 max
Mangán (Mn) 2,00 max 2,00 max
Szilícium (Si) 0,75 max 1,00 max
Foszfor (P) 0,045 max 0,045 max
Kén (S) 0,030 max 0,015 max
Króm (Cr) 18.0-20.0 17.5-19.5
Nikkel (Ni) 8.0-12.0 8.0-10.5

Egyenértékű megnevezések: ASTM A312 TP304L / UNS S30403, EN 10216-5 1.4307, JIS G3459 SUS304LTP, GB/T 14976 022Cr19Ni10.

Mechanikai tulajdonságok és mérettartomány

A mechanikai követelményeket a 2. táblázat foglalja össze. Az ASTM A312 meghatározza a cső minimális szakító- és folyáshatárát; Az EN 10216-5 megadja a teljes szakítószilárdságot a kioltott-és-edzett vagy hidegen húzott állapothoz. A 304 literes varrat nélküli csövek termékdokumentációja általában 0,6-10 MPa üzemi nyomástartományt említ a szabványos ütemezések esetén, de az irányadó tervezési kódot (például ASME B31.3 vagy GB/T 20801) kell alkalmazni egy adott számításhoz.

Ingatlan ASTM A312 TP304L HU 10216-5 1.4307
Szakítószilárdság 485 MPa min 500-700 MPa
0,2% szilárdság 170 MPa min 190 MPa min
Megnyúlás 35% min 40% min

Tipikus szállítási tartomány: külső átmérő 6-630 mm, falvastagság 0,5-30 mm, hidegen húzott állapotban szűkebb tűréssel.

Gyártási folyamat és minőségellenőrzés

A varrat nélküli 304 literes cső tömör, kerek tuskóként kezdődik, amelyet felmelegítenek és átlyukasztanak, hogy üreges héjat képezzenek, majd meleghengerléssel vagy extrudálással megnyújtják. Hideghengerlés és hideghúzás következik, ahol szűk mérettűrések, vékony falak vagy fényes felületek szükségesek, közbenső oldatos izzítással 1010-1120 fokon és pácolással a lerakódás eltávolításához. Mivel a csőnek nincs hosszanti hegesztési varratja, egyenletes falvastagságot biztosít, és elkerüli a hegesztési -ellenőrzést és a hosszirányban hegesztett csővel összefüggő hegesztési tönkremenetel kockázatát.

Az ellenőrzés és a tesztelés az irányadó szabványt követi. Az ASTM A312 hidrosztatikai vizsgálatot (vagy ezzel egyenértékű, roncsolásmentes vizsgálatot) ír elő, valamint a kiválasztott hosszúságok lapítási vizsgálatát. A GB/T 14976 kiegészíti a fáklyázási teszteket, a simítás utáni fáklyázást, az örvényáramú vagy ultrahangos vizsgálatot, valamint a minták szemcseközi korróziós vizsgálatát. Minden csőnél méretellenőrzést, falvastagságmérést{7}}és felületvizsgálatot végeznek.

Tipikus alkalmazások

A 304 literes varrat nélküli csövet olyan iparágakban használják, ahol a hegesztett építkezés és a tiszta szolgáltatás fontos: vegyi és petrolkémiai folyamatsorok; élelmiszer-, tejtermék- és sörgyári csővezetékek; gyógyszerészeti és biotechnológiai vízrendszerek; hőcserélő csövek; hidraulikus és műszersorok; vízkezelő és sótalanító üzemek; és építészeti vagy egészségügyi csövek. Az alacsony szén-dioxid-kibocsátású-kémia különösen alkalmassá teszi vékony-falú hegesztett csővezetékekhez, ahol egyébként fennállna az érzékenység kockázata.

Gyakran Ismételt Kérdések

Q1: Mit jelent az L a 304L-ben?A1: L jelentése alacsony szén-dioxid, ami azt jelenti, hogy a maximális széntartalom 0,030%-ra korlátozódik. Ez megakadályozza a króm-karbid kicsapódását a hegesztés során, így a cső megőrzi korrózióállóságát a hegesztési varrat utólagos -hőkezelése nélkül.

2. kérdés: Mi a különbség a 304 és 304 literes varrat nélküli csövek között?V2: Az egyetlen jelentős különbség a szén-dioxid határértéke, 0,030% a 304L-nél, szemben a 0,08% a 304. 304L-nél előnyösebb a körülbelül 425 fok feletti hegesztési hőmérséklettel, ahol érzékenység léphet fel; A 304 valamivel nagyobb szilárdságot kínál magasabb hőmérsékleten.

Q3: Milyen nyomást képes ellenállni a 304L varrat nélküli cső?A3: A megengedett nyomás a külső átmérőtől, a falvastagságtól, a hőmérséklettől és a tervezési kódtól függ. A termékdokumentáció általában 0,6-10 MPa-t említ a szabványos ütemezések esetében; egy adott tervezéshez ASME B31.3 vagy GB/T 20801 szerinti számítás szükséges.

Q4: Miben különbözik a varrat nélküli cső a hegesztett csőtől?A4: A varrat nélküli cső egy tömör tuskóból van átszúrva, és nincs hosszanti varratja, így egyenletes szilárdságot biztosít a kerület mentén, és kiküszöböli a hegesztési-ellenőrzési követelményeket. A hegesztett csövek gazdaságosabbak nagy átmérőjű és hosszú lefutásúak esetén, és olcsóbbak lehetnek a nem-kritikus szolgáltatásokhoz.

5. kérdés: Mely szabványok vonatkoznak a 304L-es varrat nélküli csőre?A5: Nemzetközi szinten ASTM A312 (TP304L) és EN 10216-5 (1.4307); Japánban: JIS G3459 (SUS304LTP); Kínában GB/T 14976 varrat nélküli rozsdamentes csövekhez folyadékszolgáltatáshoz. A mérettűréseket olyan szabványok szabályozzák, mint például a GB/T 17395, ahol alkalmazható.

6. kérdés: Szükséges a 304L-es cső utólagos -hegesztési hőkezelése?6. válasz: Nem. Az alacsony széntartalom miatt a hővel érintett zóna mentes az érzékenyítő karbidcsapadéktól, ezért a korrózióvédelemhez általában nincs szükség PWHT-re.

A szálláslekérdezés elküldése